ANGA

Her şey 3 Mart sabahı başladı. Kimimiz televizyon başında öğrendi Ahmet ve Nedim’in evine polis gittiğini, kimimiz bir arkadaş telefonuyla. Sonra bazılarımız soluğu Ahmet’in evinde aldı, bazımız Nedim’e koştu. Belki Emniyet’in önünde değil ama tümümüz mahkemenin önünde buluştuk. Birbirini tanıyanlar vardı, belki bir kez defa selamlaşmış olanlar da. Ama hiç tanımayanlar da az değildi, adını bile duymadıklarımız hatta.

O cumartesi günü, hani Ahmet’le Nedim’in Adliye’ye gönderileceği haberlerinin yoğunlaştığı meşum 5 Mart günü toplaştık yavaş yavaş Beşiktaş’ta Özel Yetkili Mahkeme’nin önünde. Sabahtı, henüz birkaç kişi vardı; sonra öğlen oldu, Ahmet’le Nedim geldi. Minibüsün önünü kestik, moral vermeye çalıştık arkadaşlarımıza.

Sonra ikindi oldu, akşam oldu, gece oldu, sabah oldu. Önce Adliye’nin dibindeki çay ocağındaydık, kapandı. Sonra yolun karşısındaki birahanedeydik, kapandı. Sonra kaldırımlardaydık. Sabaha kadar şarkılar, marşlar söyledik, sloganlar attık, Ahmet’le Nedim’e sesimizi duyurmaya çalıştık. Saatler saatleri kovaladı, tanıştık birbirimizle, kaynaşmaya başladık.

Tutuklama kararı geldiğinde çoğumuz Beşiktaş Meydanı’ndaki sabahçı kahvesindeydik. Koştuk yeniden adliyenin önüne. Cezaevine götürülürken onlar, peşlerinden koştuk. Yüreğimiz sıkıştı ama sessizce söz verdik kendimize, birbirimizden habersiz, “bu koşu onlar çıkana dek sürecek” diye.

Ertesi gün Ahmet’in evinde buluştuk ve “kalemim kitabım onurum için” diye haykırdık. Derken Gazeteciler Özgürlük Platformu’nun eylemine destek verdik, Cemiyet’le yürüdük. Platform’un diğer eyleminde slogan ürettik, düzenleme komitesine omuz verdik. Elimizde meşaleler, önümüzde “yansak da dokunacağız” pankartımızla Adliye’ye yürüyüp, gazeteci arkadaşlarımızın serbest bırakılmalarını istedik.

Baktık ilgi dağılıyor. Metalürji Mühendisleri Odası’nı, Makine Mühendisleri’ni mesken tuttuk. Akşamlar boyu konuştuk, tartıştık iş çıkışlarında. Yonca’yı ziyaret ettik, Vecide’yi de. Nedim’in duruşmalarında boy gösterdik, sonra Ahmet’in. 1Mayıs’ta, 100. günde, 200. günde hep sokaktaydık, arkadaşlarımız ve mesleğimiz için.

“Ergenekoncu” da dediler bize “liberal” de “marjinal” de. Hep sorgulandık, “Niçin yalnız Ahmet ve Nedim de diğerleri değil” soruları bitmedi. Ama bu soruyu soranlar, bu eleştiriyi dillendirenler, bir şeyi hep unuttular. Biz ne bir meslek örgütüydük, ne dernek ne de parti.
Biz bir kampanya örgütledik ve tüm tutuklu gazetecilerin sesi olmaya çalıştık. Misal merhum gazeteci Suzan Zengin konuştu, “Adalet’in Kara 100’ünde.” Yalnız tutuklu gazetecilerin mi? Hayır, sansüre ve otosansüre karşı çıkarak çalışan gazetecilerin de sesi soluğu olduk.

Gel gelelim, korktuğumuz anlar oldu, yorulduğumuz. Hatta umudumuzu yitirdiğimiz anlar da olmadı değil ama susmadık, durmadık ve her şeyden önemlisi yılmadık. "Adaletin 200’ünün" daha da belirginleştiği şu günlerde asla yılmayacağız!

22 Kasım’da ilk duruşma var. O gün de Adliye’nin önünde olacağız. Arkadaşlarımızı yalnız bırakmayacak, mesleğimizi savunacağız. Ve elbette tahliyelerini isteyeceğiz.

Biz kim miyiz?
Biz Ahmet ve Nedim’in gazetecilik faaliyetlerinden ötürü cezaevine konduğunu düşünen; özgür ve bağımsız gazeteciliğin demokrasinin temel koşulu olduğuna inanan; birçok politik farkları olmakla birlikte ifade özgürlüğünden, barıştan, örgütlü toplumdan yana olan gazetecileriz.

Ahmet ve Nedim’in Gazeteci Arkadaşları