16 Ekim 2011 Pazar

"Çoğunluk" Şık ve Şener'i Unutmadı - 29 Mart 2011

4. Yeşilçam Sinema Ödülleri'ne Altın Portakal'lı "Çoğunluk" damga vurdu. Çoğunluk filmi ekibi, En İyi Film Ödülü'nü devlet erkânının elinden alırken, gecenin en çok konuşulan konusu ise "Çoğunluk"un yapımcısı Sevil Demirci'nin gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener'in yanında olduklarını söylemesiydi.

Çoğunluk ve Av Mevsimi'ne Dörder Ödül

Yönetmenliğini Seren Yüce'nin yaptığı "Çoğunluk", En İyi Film, En İyi Senaryo En İyi İlk Film ve En İyi Genç Yetenek dallarında ödül alırken, Yavuz Turgul'un "Av Mevsimi" ise En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Yardımcı Erkek ve Kadın Oyuncu ödüllerine layık görüldü.
Yönetmenliğini Reha Erdem'in yaptığı "Cosmos", En İyi Yönetmen Ödülü'nün yanı sıra En İyi Kurgu Ödülü'nün de sahibi oldu.

"Çoğunluk"la yükselen ses Sevil Demirci oldu

Toplam dört ödül alan "Çoğunluk" filminin yapımcısı Sevil Demirci, En İyi İlk Film Ödülü'nü almak için sahneye çıktığında, ödülü Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklanan gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener için aldıklarını vurguladı.
Demirci, konuşmasında yayınlanmamış kitapların yasaklandığı zor günleri yaşadığımızı söyledi ve sözlerine şöyle devam etti:
"Sinemamızın, hayatın her alanına değdiği ve dokunulmayan konulara dokunduğu bu günlerde fikir özgürlüğü üzerindeki baskıyı tedirgin edici buluyoruz. Arkadaşlarımız Ahmet Şık ve Nedim Şener'in adlarını anmak ve yanlarında olduğumuzu söylemek istiyoruz."
Ödül törenini düzenleyen TÜRSAK Başkanı Engin Yiğitgil'in bir kadını yaralamaya teşebbüs ve hakaretten dolayı 13,5 ay hapis cezasına çarptırılması nedeniyle tartışma konusu olan törende, "En iyi Film" ödülünü almak için bir kez daha sahneye çıkan Sevil Demirci, bu ödülü de, "Dünyada ve Türkiye'de şiddet gören bütün kadınlar için" sözleriyle kaldırdı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder